среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, banalnej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy sztachetki plastikowe na plot i bramę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie kamieni na sztachety z PCV na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta plastykowe używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie Winylowe na plot i furtę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki i sztachety z plastyku na plot i furtę ogrodzeniowa buduje się z kamieni różnorodnego konturu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród fragmentów o nieregularnych zarysach, trzeba je trafnie dobierać tzn. tak, aby kształt każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają również mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий