понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej jednak często służą także za ozdobę. Na ogól takie sztachety z plastiku z Lęborka buduje się w słonecznych elementach, gdzie ekspresowo wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Dużo powabu maja także takie rosnące ploty, które prowadza przez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek albo kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazy, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer nieopodal takiego płotu wycisza oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie są w ogrodzie, również nasze preferencje a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również bujnie kwitną, tymczasem chcą również dużo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z PCV z Człuchowy zdołają być nadzwyczaj smukłe, jednakże trzeba je regularnie wycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie komponuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio toleruje susze,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta PVC stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий